Projekt Otwarta Łódź ma pomóc obcokrajowcom obecnym na łódzkim rynku pracy lepiej integrować się z otoczeniem. 6 listopada podczas uroczystego rozpoczęcia na Wydziale Filologicznym UŁ obecni byli naukowcy UŁ, policjanci, funkcjonariusze straży miejskiej, przedstawiciele miasta i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Projekt ma stanowić również wsparcie dla urzędników i funkcjonariuszy, którzy najczęściej pomagają cudzoziemcom w problemach i sprawach administracyjnych.

Są to działania mające na celu oswojenie cudzoziemców mieszkających w naszym mieście z polskim otoczeniem, by wiedzieli, do kogo zwracać się o pomoc w poznaniu podstawowych kodów kulturowych w Polsce, ale przede wszystkim, by czuli się bezpiecznie. Jest to niezwykle istotne dla ludzi, którzy mieszkają w obcym środowisku i muszą się dostosować, czy też to środowisko musi ich zaakceptować. Chodzi zatem o wzajemne zrozumienie oraz pozytywne postrzeganie. W tym wszystkim siły porządkowe, zarówno policja, jak i straż miejska, odgrywają kluczową rolę. To oni bardzo często są pierwszym kontaktem dla osób przyjeżdżających z zagranicy. Połączymy nasze kompetencje i kształcenie międzykulturowe z kompetencjami służb porządkowych, uzupełnione o znajomość języka angielskiego – wyjaśniła prof. Joanna Jabłkowska, Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ.

Projekt wpisuje się w Wojewódzką Strategię w Zakresie Pomocy Społecznej 2020 zorientowaną na podniesienie stopnia integracji obcokrajowców zamieszkujących w woj. łódzkim. Koordynatorem projektu jest dr Monika Kopytowska z Wydziału Filologicznego UŁ. Partnerem wiodącym jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Projekt wspiera również Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ.

Działania w ramach projektu:

• Opracowanie i przeprowadzenie cyklu szkoleń skierowanych do cudzoziemców – pracowników firm (zadanie 1); zaowocuje pogłębieniem wiedzy i zwiększeniem kompetencji w zakresie bezpieczeństwa, podstawowych regulacji prawnych, spraw urzędowych, a także czynników kulturowych oraz języka polskiego (w wymiarze podstawowym i średnio zaawansowanym), co zdecydowanie polepszy funkcjonowanie tejże grupy zarówno na rynku pracy, jak i w środowisku społecznym.
  • Opracowanie i realizacja szkoleń dla pracowników instytucji publicznych będących „linią pierwszego kontaktu” tj. funkcjonariuszy policji, straży miejskiej i urzędników umożliwi tymże grupom skuteczniejszą komunikację z cudzoziemcami poprzez rozwój umiejętności językowych oraz kompetencji międzykulturowych (zadanie 2).
  • Spotkania studyjne mające charakter otwarty, pozwolą z jednej strony na pogłębienie wiedzy zdobytej w zadaniach 1 i 2, a z drugiej na stworzenie przestrzeni do interakcji, a tym samym wymiany wiedzy i doświadczeń między wszystkimi uczestnikami projektu, w tym również środowiskiem akademickim i lokalną społecznością (zadanie 3).

Tekst źródłowy: dr Monika Kopytowska, Wydział Filologiczny UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ